راه بهشت

کوچک شمردن اوامر و نواهي الهي

کوچک شمردن اوامر و نواهي الهي
کوچک شمردن اوامر و نواهي الهي
يکي از گناهان بزرگ در اسلام کوچک شمردن اوامر و نواهي الهي است که به آن استخفاف و بي اعتنايي به دين نيز گفته مي‏شود، و آن اقسامي دارد: الف) واجبي از واجبات را ضد ارزش بداند، نظير کسي که حجاب اسلام را ضد ارزش بداند و يا نماز و مانند آن را ...

1. يکي از گناهان بزرگ در اسلام کوچک شمردن اوامر و نواهي الهي است که به آن استخفاف و بي اعتنايي به دين نيز گفته مي‏شود، و آن اقسامي دارد:
الف) واجبي از واجبات را ضد ارزش بداند، نظير کسي که حجاب اسلام را ضد ارزش بداند و يا نماز و مانند آن را بي‏ارزش و براي عوام مردم بداند، و اين قسم از استخفاف اگر ملتزم به لوازم آن باشد کفر است، ولي اگر توجه به لوازم آن نداشته باشد گرچه کفر نيست ولي گناهش خيلي بزرگ است علاوه بر عذابي که در اصل گناه است.
ب) واجبي از واجبات و يا حرامي از محرمات را گرچه ضد ارزش نمي‏داند ولي در عمل به آن اهميت نمي‏دهد، نظير کسي که با عذر غير موجهي نماز را ترک مي‏کند، مثلاً در مسافرت چون وضو و نماز براي او مشکل است آن را ترک مي‏نمايد، و نظير زني که در ميان مردم موي سرش را نمي‏پوشاند و يا ـ العياذ بالله ـ با زينت و آرايش در ميان مردم ظاهر مي‏شود، و اين قسم نيز از گناهان بزرگ است يعني علاوه بر گناه اصل عمل، گناه بي اعتنايي به اوامر و نواهي الهي را هم دارد.
ج) تبليغ عليه واجبي از واجبات يا تبليغ براي حرامي از محرمات، نظير کسي که عليه نماز يا روزه و يا حج و مانند اين‌ها تبليغ کند و آن‌ها را کوچک و بي‏ارزش قلمداد نمايد، و نظير کسي که عليه حجاب تبليغ و بي‏حجابي را تمدن و ارزش وانمود کند و يا بانک منهاي ربا را بي‏ارزش و بانک ربوي را از نظر اقتصادي با ارزش بداند، و معلوم است اين قسم، گناهش از قسم اول بالاتر بلکه اگر ملتزم به لوازم آن باشد کفر، و در بعضي موارد مفسد في الارض است، و اگر ملتزم به لوازم آن نباشد گرچه کفر نيست ولي گناهش خيلي بزرگ بلکه در بعضي موارد حکم مفسد في الارض را دارد.
2. آن‌ چه در واجبات و محرمات گفته شد در مستحبات و مکروهات نيز مي‏آيد، زيرا ترک مستحبات و فعل مکروهات، گرچه اشکال ندارد ولي اگر بر ترک مستحب يا انجام مکروه، استخفاف صدق کند، حرام است، نظير کسي که در مسجد نشسته و جماعت مسلمين بر پا مي‏شود و او بدون عذر داخل در جماعت نمي‏شود، که اگر آن را ضد ارزش بداند و يا عمل او يا گفته او تبليغ عليه جماعت مسلمين باشد و ملتزم به لوازم آن نيز باشد کفر، و اگر ملتزم نباشد، گرچه کفر نيست ولي گناهش خيلي بزرگ است، و اگر آن را ضد ارزش نداند و روي لاابالي‏گري باشد، از گناهان کبيره است، و از اين قبيل است کسي که بدون عذر نماز اول وقت نمي‏خواند، و روايات اهل بيت آن را استخفاف به نماز قلمداد نموده است.
3. اگر کسي گناه صغيره‏اي نظير نگاه شهوت آلود به نامحرم را سبک بشمارد و يا واجبي از واجبات را نظير کمک به کسي که مي‏بيند در مضيقه است و مي‏تواند به او کمک کند، سبک بشمارد و به او کمک نکند و با بي‏اعتنايي از او بگذرد، همان گناه کوچک کبيره مي‏شود، و آن ترک واجب نظير ترک خمس و زکات از گناهان کبيره مي‏شود، و اگر ـ العياذ بالله ـ آن استخفاف اعتقادي باشد نه عملي، اگر ملتزم به لوازم آن باشد، کفر است.
4. اگر کسي دوست داشته باشد که واجبي از واجبات بي‏ارزش يا متروک شود و يا حرامي از محرمات با ارزش و يا جايي در جامعه باز کند، گرچه در اين امر قبيح خود عامل نباشد و تبليغ نيز براي آن نکند، از نظر قرآن شريف کيفر بزرگي در دنيا و عذاب بزرگي در آخرت دارد، مثلاً کسي که دوست دارد در جامعه اسلامي، چادر جاي خود را به بدحجابي و قرض‏الحسنه جاي خود را به قرض ربوي بدهد، و قطعاً اگر توبه نکند عذاب دردناکي در دنيا و آخرت به سراغ او خواهد آمد.
5. کسي که به گناهکار به خاطر گناهش احترام کند، يا به نيکوکار به خاطر کار نيکش بي‏اعتنايي کند، نظير کاسبي که زن‌هاي بدحجاب را بر زن‌هاي با حجاب مقدم بدارد، و يا به بدحجاب‌ها احترام کند و به زن‌هاي باحجاب بي‏احترامي نمايد، اگر ملتزم به لوازم آن باشد کفر است، و اگر ملتزم نباشد گناهش بسيار بزرگ است، و اگر توبه نکند عذاب دردناکي هم در دنيا و هم در آخرت دارد.

منبع :  almazaheri.org


ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.