راه بهشت

غناء

غناء
غناء
يکي از گناهان بزرگ در اسلام که دنيا و آخرت انسان را تباه مي‏کند، غنا و موسيقي است و قرآن شريف آن را موجب ضلالت و گمراهي بلکه موجب استهزاي دين مي‏داند. « وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يشْتَري لَهْوَ الْحَديثِ لِيضِلَّ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ بِغَيرِ عِلْمٍ وَ يتَّخِذَها هُزُواً اُولئِکَ لَهُمْ عَذابٌ مُهين»؛...

1. يکي از گناهان بزرگ در اسلام که دنيا و آخرت انسان را تباه مي‏کند، غنا و موسيقي است و قرآن شريف آن را موجب ضلالت و گمراهي بلکه موجب استهزاي دين مي‏داند.
« وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يشْتَري لَهْوَ الْحَديثِ لِيضِلَّ عَنْ سَبيلِ اللَّهِ بِغَيرِ عِلْمٍ وَ يتَّخِذَها هُزُواً اُولئِکَ لَهُمْ عَذابٌ مُهين»؛ و برخي از مردم کساني هستند که سخن بيهوده را خريدارند تا مردم را بي هيچ دانشي از راه خدا گمراه کنند، و راه خدا را به ريشخند گيرند. باري، آنان را عذابي خوارکننده خواهد بود.(1)
و مراد از غنا در اين جا آن صوتي است که شهوت‌انگيز و طرب انگيز باشد؛ چنان که مراد از موسيقي در اين جا آن آهنگي است که شهوت‌انگيز و طرب‏انگيز باشد.
2. مراد از شهوت‌انگيز و طرب‌انگيز، نوعي است نه شخصي؛ به اين معني که اگر صوتي يا آهنگي براي عرف مردم شهوت‏انگيز و طرب‏انگيز باشد، حرام است گرچه براي ‏شخص خاصي شهوت‏انگيز و طرب‏انگيز نباشد.
3. لازم نيست موسيقي به واسطه‌ي آلاتي که معد براي موسيقي است نظير دايره و تنبک و ني و تار و امثال اين‌ها باشد؛ بلکه هر آهنگي که شهوت‌انگيز و طرب‌انگيز باشد، حرام است گرچه به وسيله‌ي آلات معده نباشد؛ چنان که آهنگي که شهوت‌انگيز و طرب انگيز نباشد و به وسيله‌ي آلات معده باشد، حرام نيست.
4. ساختن آلات موسيقي و فروختن و خريدن آن‌ها بلکه نگاه‏داري آن‌ها حرام است.
5. نشستن در مجالس غنا و آهنگ‌هاي شهوت‌انگيز حرام، و شنيدن آن‌ها حرام ديگر است و بايد از آن جا خارج شود، مگر اين که مفسده‏اي در خارج شدن او باشد که قابل تحمل نباشد.
6. در حرمت غنا و موسيقي لازم نيست که محتوا نيز شهوت‌انگيز و طرب‌انگيز باشد؛ بلکه اگر محتواي آن، حتّي اشعار حکمت آميز و يا قرآن و مانند اين‌ها باشد نيز حرام است.
7. رقصيدن و کف زدن که شهوت‌انگيز و طرب‌انگيز باشد، حرام است و فرقي نيست که زن براي زن و يا مرد براي مرد و يا زن و مرد براي يکديگر باشد؛ و اگر زن و مرد نامحرم باشند، حرمت مضاعف مي‏شود.
8. مستحب است کسي که گوش به غنا يا موسيقي داده است، براي توبه از آن غسل توبه کند و دو رکعت نماز توبه بخواند و بعد از آن توبه و استغفار و عذرخواهي از خداي متعال بنمايد؛ بلکه اين غسل و نماز براي توبه از هر گناهي مستحب است.

پی نوشت :
1. لقمان(31)/15

منبع :  almazaheri.org


ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.