راه بهشت

نگاه ، نامحرم ، حجاب

نگاه ، نامحرم ، حجاب
نگاه ، نامحرم ، حجاب
اگر از روى ميل جنسى به غير زوجه خود نگاه كند و بداند كه حرام نمى‏افتد باز هم حرام است يا مثلاً نظر به حيوانات يا مجسمه و يا حجم بدن از روى پوشش؟ آيا بانوان مى‏توانند آموزش فنون نظامى ببينند يا خير؟ رانندگى اتومبيل براى بانوان چه صورت دارد؟ حد حجاب واجب براى بانوان چيست؟ ...

سئوال : اگر از روى ميل جنسى به غير زوجه خود نگاه كند و بداند كه حرام نمى‏افتد باز هم حرام است يا مثلاً نظر به حيوانات يا مجسمه و يا حجم بدن از روى پوشش؟
جواب : نظر به ريبه (نظر به ريبه همان نظر از روى شهوت است) حرام است.

سئوال : زنى كه مى‏خواهد به تحصيل خود ادامه دهد كه بعدها شغلى انتخاب كند (البته شغل حلال) ولى فعلاً ادامه تحصيل ملازم با اين است كه مرد نامحرم روبرو شود مثلاً در دانشگاه نزد مرد درس بخواند يا اين كه با مردها در يك كلاس باشد همچه تحصيل جايز است يا خير؟
جواب : ادامه تحصيل در رشته‏هاى حلال اشكال ندارد وليكن تستّر از اجانب و خوددارى از اختلاط با آنها لازم است و اگر ادامه تحصيل مستلزم اختلاط با اجانب باشد و مفاسد دينى و اخلاقى در بر داشته باشد ترك كند.

سئوال : دختر و پسرهاى امروزه كه در مدارس و دبيرستانها و دانشگاهها و مؤسسات با هم معاشر هستند و براى محرميت، صيغه براى خودشان يا پدر و فرزندانشان قصد دارند جارى كنند كه اين معاشرتها حرام نباشد، چون حضرت عالى اذن پدر را در باكره احتياط واجب مى‏فرماييد و در اين موارد چه بسا هست كه پدرها راضى نمى‏شوند و يا آن كه نمى‏شود اذن گرفت، اجازه مى‏فرماييد كه اين احتياط ترك شود و بدون اذن ولى صيغه جارى گردد يا خير؟ و ديگر آن كه بعضى موارد هست كه پسر و دختر به هم علاقه دارند و تحصيل اذن از پدر بواسطه شرم و حيا و موانع ديگر مشكل است آيا ترك اين احتياط در اين صورت جايز است يا خير؟
جواب : اذن پدر ساقط نمى‏شود بلكه اخيراً اذن پدر را شرط مى‏دانم به حسب فتوى.

سئوال : آيا بانوان مى‏توانند آموزش فنون نظامى ببينند يا خير؟
جواب : آموزش نظامى براى بانوان با مراعات كامل وظايف شرعيه مانع ندارد، و اگر موقوف است به اينكه نامحرم آنها را آموزش دهد احتراز نمايند.

سئوال : رانندگى اتومبيل براى بانوان چه صورت دارد؟
جواب : با حفظ حجاب و وظايف شرعيه مانع ندارد.

سئوال : آيا حجاب از ضروريات اسلام است و منكر آن و كسانى كه به اين دستور الهى مخصوصاً در جامعه اسلامى بى‏اعتنائى مى‏كنند چه حكمى دارد؟
جواب : اصل حكم حجاب از ضروريات است و منكر آن حكم منكر ضرورى را دارد و منكر ضرورى محكوم به كفر است مگر اينكه معلوم باشد كه منكر خدا يا رسول نيست.

سئوال : حدود حجاب اسلامى براى بانوان چيست و براى اين منظور پوشيدن لباس بلند آزاد و شلوار و روسرى كفايت مى‏كند؟ و اصولاً چه كيفيتى در لباس و پوشش زن در برابر افراد نامحرم بايد رعايت شود.
جواب : واجب است تمام بدن زن به جز قرص صورت و دستها تا مچ، از نامحرم پوشيده شود و لباس مذكور اگر مقدار واجب را بپوشاند مانع ندارد ولى پوشيدن چادر بهتر است و از لباسهائى كه توجه نامحرم را جلب كند بايد اجتناب شود.

سئوال : آيا مدرسه رفتن و تحصيل كردن دختر، در اين زمان مانعى دارد يا خير؟ و در صورتى كه پدر اجازه ندهد چه بايد كرد؟
جواب : اگر از نظر حجاب و غير آن مراعات وظيفه شرعى را بكنيد مانع ندارد، ولى خوب است رضايت پدر خود را تحصيل نمائيد.

سئوال : آيا ظاهر كردن عكس‏هاى خانوادگى توسط مرد نامحرم جايز است؟
جواب : اگر صاحب عكس را نشناسد و موجب مفسده نشود اشكال ندارد.

سئوال : حد حجاب واجب براى بانوان چيست؟
جواب : پوشاندن تمام بدن به جز وجه و كفين براى زن واجب است.

برگرفته از : استفتائات امام خمينى (ره)


ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.