راه بهشت
لیست گفتگو و تحلیل امر به معروف و نهی از منکر
درنگى بر یک نقد تحلیل و نقد مقاله «بازنگرشى بر خلافت انسان در قرآن»
درنگى بر یک نقد تحلیل و نقد مقاله «بازنگرشى بر خلافت انسان در قرآن»
مسئله جانشینى انسان که در آیه سى ام سوره بقره مطرح شده، از مسائلى است که ذهن اندیشوران را به خود مشغول کرده است. نگارنده این نوشتار، در مقاله اى تحت عنوان «خلافت انسان در قرآن» 1 به این مسئله پرداخته و بر این باور بوده است که انسان جانشین و خلیفه خداست. ادامه ...
نقد و بررسی کتاب ( امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی )
نقد و بررسی کتاب ( امر به معروف و نهی از منکر در اندیشه اسلامی )
امر به معروف و نهى از منکر در اندیشه اسلامى, حاصل پانزده سال مطالعه مایکل کوک محقق نام آور امریکایى درباره یکى از فرایض اسلامى و دقیق ترین اثر به زبان غربى در این زمینه است. این کتاب با عنوان انگلیسى Commanding Right and) (Forbidding Wrong in Islamic Thought در سال 2000 چاپ شده است که در نوع خود بزرگ ترین اثر فقهى ـ تاریخى است که تا کنون یک شرق شناس در یک موضوع فقهى خاص نگاشته است. ادامه ...
مقصود امام حسین(علیه السلام) از این جمله «من براى امر به معروف و نهى از منکر قیام کردم» چیست؟
مقصود امام حسین(علیه السلام) از این جمله «من براى امر به معروف و نهى از منکر قیام کردم» چیست؟
این سخن، جایگاه اساسى و اصلى امر به معروف و نهى از منکر را نشان مى‏دهد. امام حسین (ع) با این عبارت، مى‏خواهند نقش محورى امر به معروف و نهى از منکر را نشان دهند به گونه‏اى که هدف نهایى قیام خویش را تحقق این امر مى‏دانند. اگر توجهى به جایگاه اصیل امر به معروف و نهى از منکر شود، مقصود حضرت از این سخن روشن‏تر خواهد شد. ادامه ...
امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین (علیه السّلام)
امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین (علیه السّلام)
نیازهای مشترک اجتماعی و روابط ویژه زندگی انسانی، انسان ها را آن چنان به یکدیگر پیوند می زند و زندگی را آن چنان وحدت می بخشد که افراد را در حکم مسافرانی قرار می دهد که در یک اتومبیل و یا یک هواپیما یا یک کشتی سوارند ... ادامه ...
آیا امر به معروف و نهی از منکر با حقوق بشر منافات دارد؟!
آیا امر به معروف و نهی از منکر با حقوق بشر منافات دارد؟!
مقوله امر به معروف و نهی از منکر همواره با شانتاژهای سیاسی داخلی و خارجی همراه بوده است. حامیان این وظیفه الهی صرفا آنرا یک دستور دینی و لازم الاجرا معرفی کرده و مخالفان نیز برای توجیه نگرش خود به موضوع حقوق بشر و آزادی اشاره کرده اند ... ادامه ...
در امر به معروف و نهی از منکر بگویید و بروید
در امر به معروف و نهی از منکر بگویید و بروید
در برخی از نهادها و وزارتخانه ها همکاری بسیار خوبی انجام گرفته و بسیار موفق بودیم برای نمونه طرح یادآوران که برای احیاء این فریضه در مدارس توسط دانش آموزان انجام می گیرد می دانید چون برای آنکه یک فرهنگ عمومی شود نیاز است از کودکی شروع شود ... ادامه ...