راه بهشت

متهم ردیف اول گمراهی جوانان!

ارزش شخصیت انسان مطابق دیدگاه مستکبران و اسلام

متهم ردیف اول گمراهی جوانان!
متهم ردیف اول گمراهی جوانان!
مستضعفان به مستکبران مى‏ گویند: وسوسه‏ هاى فریبکارانه شما در شب و روز (مایه گمراهى ما شد) هنگامى که به ما دستور مى ‏دادید که به خداوند کافر شویم و همتایانى براى او قرار دهیم.این کلام الهی است که در سی و سومین آیه سوره سبأ روایت شده و شباهت زیادی با درد امروز جوانان غرب دارد...

مستضعفان به مستکبران مى‏ گویند: وسوسه‏ هاى فریبکارانه شما در شب و روز (مایه گمراهى ما شد) هنگامى که به ما دستور مى ‏دادید که به خداوند کافر شویم و همتایانى براى او قرار دهیم.
این کلام الهی است که در سی و سومین آیه سوره سبأ روایت شده و شباهت زیادی با درد امروز جوانان غرب دارد. این سخن هر چند قدری دیر بر زبان جاری می ‌شود و مربوط به سرای آخرت است، اما حکایت از درد پنهانی است که هم ‌اکنون توسط مقام معظم رهبری هشدار داده شده است.
مردم در آن روز به زورگویان خواهند گفت که؛ درست است که ما در پذیرش آزاد بودیم و مقصر و گنهکار، ولی شما هم به عنوان عامل فساد مسئولید و گنهکار، بلکه سنگ اول به دست ناپاک شما گذاشته شد، به خصوص این‌ که همواره از موضع قدرت با ما سخن می ‏گفتید.
مستکبران نه تنها گمراهند بلکه مانع مستقیم رفتن دیگران هم هستند. از این روست که مبغوض خداوندند. خداوند ابراز تنفر خود از مستکبران را چنین بیان می‌ کند؛ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْتَکْبِرِینَ؛ [1] خداوند مستکبران را دوست ندارد. چراکه استکبار در برابر حق اولین نشانه بیگانگی از خداست.

منطق غلط
امروزه مستکبران غالباً برای فرار از حق و همچنین برای گمراه ساختن دیگران به تهمتی موذیانه متوسل می شوند و حتی در کتب جامعه‌ شناسی شکلی به اصطلاح علمی به آن داده‏اند؛ آن‌ها مذهب را زاییده جهل بشر و تفسیرهای مذهبی را اسطوره ها می نامند!
آن‌ها از این طریق در انحراف افکار عمومی از توجه به مسائل دینی می‌کوشند، اما با مذاهب خرافی و ساختگی هرگز جنگ و ستیز ندارند، مخالفت آن ‌ها تنها با مذاهب راستین است که افکار انسان‌ ها را بیدار می کند و زنجیرهای استعمار را در هم می ‏شکند و سد راه مستکبران و استعمارگران است.
قرآن کریم این نقشه شوم را چنین افشا می ‌کند: وَإِذَا قِیلَ لَهُم مَّاذَا أَنزَلَ رَبُّکُمْ قَالُواْ أَسَاطِیرُ الأَوَّلِینَ؛ [2] و هنگامی که به آن ‌ها گفته شود پروردگار شما چه چیز نازل کرده است؟ در پاسخ می ‏گویند: (این‌ ها وحی الهی نیست) همان افسانه‏ های دروغین پیشینیان است.
اما چنین نیست که آن‌ها رها شده باشند. قطعاً آنان نیز به سرنوشت پیشینیان خود دچار می‌ شوند، چرا که این اولین بار نیست که مستکبران به رهبران الهی تهمت می ‏زنند و وحی آسمانی را اساطیر می شمارند، بلکه «کسانی که قبل از آن ‌ها بودند نیز از این گونه توطئه‏ ها داشتند، ولی خداوند به سراغ شالوده زندگیشان رفت و از اساس آن را ویران نمود و سقف از بالا بر سرشان فرود آمد» و غیر از عذاب دنیا، در روز رستاخیز نیز خدا آن‌ ها را رسوا خواهد ساخت. [3]
البته پنداشته نشود که موقعیت طاغیان این زمانه با مستکبران آن زمان متفاوت است و در جایگاه برتری قرار دارند، بلکه موقعیت پیشینیان نیز موقعیتی ممتاز بود چنانچه قرآن می فرماید: در چیزهایی به آنان امکانات داده بودیم که به شما در آنها [چنان] امکاناتی نداده‏ایم و برای آنان گوش و دیده‏ها و دل هایی [نیرومندتر از شما] قرار داده بودیم و[لی] چون به نشانه‏ های خدا انکار ورزیدند [نه] گوششان و نه دیدگانشان و نه دلهایشان به هیچ وجه به دردشان نخورد، [4] و نتیجه آن بود که توان مقابله با خدا را نداشتند.
خداوند در سوره فیل به کوچکی قدرت‌های بزرگ جهانی در برابر قدرت الهی اشاره نموده و هشدار داده است.
اینکه مستکبران، مردان الهی را به خاطر نو آوری ‌ها و حرکت بر ضد مسیر جامعه‏ های فاسد و همچنین نشان دادن خارق عادات متهم به سحر و یا جنون کنند تا در افکار مردم ساده ‏دل، نفوذ کنند و آن‌ ها را از گرد پیامبران پراکنده سازند نیز تنها به زمان ما اختصاص ندارد، بلکه برای آن قدمتی طولانی می‌ توان یافت.
مسحور و دیوانه خطاب کردن موسی نبی علی نبینا و اله و علیه السلام،[5] نمونه روشنی از این دست اهانت ‌هاست.
حتی تهمت و ناسزا و قتل و اعدامی که امروزه متوجه مخالفان منافع نامشروع زورگوهاست نیز به زمان ما اختصاص ندارد تا جایی که واکنش پیامبرانی چون موسی نبی را هم در پی داشته است؛ «وَإِنِّی عُذْتُ بِرَبِّی وَرَبِّکُمْ أَن تَرْجُمُونِ؛[6] من به پروردگار خود و پروردگار شما پناه میبرم از این که مرا ـ متهم یا ـ سنگسار کنید.»

تفاوت معیارها
آنچه مطابق دیدگاه مستکبران امروز به شخصیت انسان ارزش می ‌دهد شهرت، قدرت، پول، ماشین‌های لوکس، خانه ‌های آنچنانی و حتی رنگ پوست است؛ اما مطابق دستورات دینی نه‌ تنها این معیارها تخطئه شده و ملاکی برای برتری به شمار نیامده است بلکه در مقابل، تقوا و اخلاق حسنه و خدا جویی ملاک برتری انسان‌ ها دانسته شده است.
انتقادی که مستکبران به افراد پیرامون پیامبران و صنف مومنان داشتند ناشی از این تفاوت دیدگاه بود. آن‌ ها می ‌گفتند: «قَالُوا أَنُوْمِنُ لَکَ وَاتَّبَعَکَ الْأَرْذَلُونَ؛ [7] گفتند: آیا ما به تو ایمان بیاوریم در حالی که افراد پست و بی ‏ارزش از تو پیروی کرده‏اند؟» اما خداوند این ملاک ‌های پوشالی مستکبران را زیر سوال می‌ برد و از اهمیت آن می‌ کاهد؛ «وَمَا أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُم بِالَّتِی تُقَرِّبُکُمْ عِندَنَا زُلْفَی؛ [8] چنین نیست که اموال و اولادتان شما را نزد ما مقرّب سازد.»
اینکه خداوند ملاک ‌هایی مطابق میل آن‌ها بر نمی‌گزیند خود عاملی است که خشم آن ‌ها را بر می ‌انگیزاند. حال اگر خداوند سرای آخرت را تنها برای کسانی قرار داده باشد که اراده برتری ‌جویی در زمین و فساد را ندارند [9] و همین دو عامل (برتری‌ جویی و فساد که همه گناهان در آن دو جمع‌اند) را سبب محرومیت انسان از مواهب سرای آخرت معرفی کند بر شدت ناراحتی آن ‌ها افزوده خواهد شد.
خداوند موضع‌ گیری محکمی نسبت به مستکبران اتخاذ نموده و آخرین بیانیه خود را چنین صادر می‌کند: «إِنَّکُمْ لَذَائِقُو الْعَذَابِ الْأَلِیمِ؛ [10] شما به ‌طور مسلم عذاب دردناک الهی را خواهید چشید.»
خلاصه، تازیانه الهی آماده است و به‌ زودی بر گرده مستکبران و ظالمان فرود خواهد آمد.

پی نوشت ها:
[1]. نحل / 23
[2]. نحل / 24
[3]. نحل / 26 و 27
[4]. احقاف / 26
[5]. اسراء / 101
[6] دخان / 20
[7]. شعراء / 111
[8]. سبأ / 37
[9]. قصص / 83
[10]. صافات / 38

محمد دهقانی زاده (کارشناس حوزوی)


ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.