راه بهشت

نقش امر به معروف و نهی از منكر در بقاي اسلام

نقش امر به معروف و نهی از منكر در بقاي اسلام
نقش امر به معروف و نهی از منكر در بقاي اسلام
امر به معروف و نهى از منكر يگانه اصلى است كه ضامن بقاى اسلام است به اصطلاح، علت مبقيه است. اصلًا اگر اين اصل نباشد، اسلامى نيست. رسيدگى كردن دائم به وضع مسلمين است. آيا يك كارخانه بدون بازرسى و رسيدگى دائمى مهندسين متخصص كه....

امر به معروف و نهى از منكر يگانه اصلى است كه ضامن بقاى اسلام است به اصطلاح، علت مبقيه است. اصلًا اگر اين اصل نباشد، اسلامى نيست. رسيدگى كردن دائم به وضع مسلمين است.
آيا يك كارخانه بدون بازرسى و رسيدگى دائمى مهندسين متخصص كه ببينند چه وضعى دارد، قابل بقاست؟
آيا ممكن است يك سازمان همين‏طور به حال خود باشد، هيچ درباره‏اش فكر نكنيم و در عين حال به كار خود ادامه دهد؟
ابداً. جامعه هم‏چنين است. يك جامعة اسلامى اين‏طور است بلكه صد درجه برتر و بالاتر.
شما كدام انسان را پيدا مى‏كنيد كه از پزشك بى‏نياز باشد؟
يا انسان بايد خودش پزشك بدن خود باشد يا بايد ديگران پزشك باشند و او را معالجه كنند.
حسين‏بن على (علیه السّلام) در راه امر به معروف و نهى از منكر يعنى در راه اساسى‏ترين اصلى كه ضامن بقاى اجتماع اسلامى است كشته شد در راه آن اصلى كه اگر نباشد، دنبالش متلاشى شدن است، دنبالش تفرّق است، دنبالش تفكّك و از ميان رفتن و گنديدن پيكر اجتماع است. بله، اين اصل اين مقدار ارزش دارد. آيات قرآن در اين زمينه بسيار زياد است. قرآن كريم بعضى از جوامع گذشته را كه ياد مى‏كند و مى‏گويد اينها متلاشى و هلاك شدند، تباه و منقرض شدند، مى‏فرمايد: به موجب اينكه در آنها نيروى اصلاح نبود، نيروى امر به معروف و نهى از منكر نبود، حس امر به معروف و نهى از منكر در ميان اين مردم زنده نبود. 1
ديدگاه فرق اسلامي نسبت به مسئله امر به معروف و نهي از منكر و جايگاه آن در نزد ايشان چگونه است؟
از نظر علمى يعنى از نظر بحث در كتابها، سنيها در اين مبحث بيش از ما شيعه ها بحث كرده اند. اگر كتابهاى فقهى شيعه از «كتاب الصلوه» گرفته تا «كتاب الديات» را در مقابل فقه اهل تسنن قرار دهيم مى بينيم در تمام ابواب، فقه شيعه در مجموع دقيقتر، مشروحتر، مفصلتر، متين تر و مستدلتر است، و من مى توانم اين مطلب را ثابت كنم. ولى متأسفانه در كتب فقهى ما در ميان همه ابواب، باب امر به معروف و نهى از منكر خيلى كوچك شده است. البته در ميان سنيها هم عملا كوچك شد.
معتزله- كه يكى از فرقه هاى متكلمين اهل تسنن هستند- امر به معروف و نهى از منكر را از اصول دين مى‏دانند نه از فروغ دين. شيعه مى گويد اصول دين پنج تا و فروغ دين ده تا يا هشت تاست و در ميان اصول دهگانه، امر به معروف و نهى از منكر را ذكر مى كند، ولى معتزله به پنج اصل در دين قائل هستند كه يكى از آنها امر به معروف و نهى از منكر است. اما خود اينها تدريجا در كتابهاى خود از اين بحث پرهيز كرده و آن را كوچك كردند. مورخين اجتماعى مى گويند علتش برخوردى بود كه بحث در اين موضوع با سياستهاى وقت داشت.
چون اين بحث به اصطلاح به قباى خلفاى وقت برمى خورد و آنها مزاحمت ايجاد مى كردند، معتزله مجبور بودند آن را در كتابهاى خود نياورند و يا كم بياورند، با اينكه اصلى از اصول دينشان شمرده مى شد. انصافا در ميان ما شيعيان نيز اين مطلب خيلى كوچك شده است تا آنجا كه چند قرن است كه درباره امر به معروف و نهى از منكر در رساله هاى عمليه مطلبى نمى نويسند. تا آنجا كه من ديده ام، در ميان رساله هاى عمليه آخرين كتابى كه اين موضوع را مطرح كرده جامع عباسى شيخ بهايى است كه تقريبا مربوط به سه و نيم قرن پيش است.
ديگر بعد از آن، اين موضوع حتى از رساله هاى عمليه هم به طور كلى حذف شده است، در صورتى كه امر به معروف و نهى از منكر مثل نماز و روزه است، نبايد دفن شود. اين كه مسأله عبيد و اماء نيست كه بگوييم امروز برده اى در دنيا نيست كه بخواهيم روى آن بحث كنيم و درست هم هست. زمانى كه برده وجود داشته باشد، بحث درباره احكامى كه در اسلام به نفع بردگان وجود دارد خوب است. وقتى برده اى نيست، ديگر بحث درباره آن به طور كلى غلط و بى فايده است. ولى امر به معروف و نهى از منكر موضوعى نيست كه از بين برود هميشه وجود دارد و بايد در رأس مسائل قرار گيرد، هميشه بايد مطرح شود تا آن را فراموش نكنيم. 2

پى نوشت ها:
1. مجموعه آثار شهيد مطهرى ج 17 حماسه حسينى صفحه 235و 236
2. مجموعه آثار شهيد مطهرى ج 17 حماسه حسينى صفحه 219و220


ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.