راه بهشت

تفکیک جنسیتی آری یا خیر؟!

تفکیک جنسیتی آری یا خیر؟!
تفکیک جنسیتی آری یا خیر؟!
در اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها به دلیل حساسیّت آن، ابتدا باید بررسی‌های لازم در مسایل مختلف فرهنگی صورت گیرد، زیرا این امر به جنبه‌های فرهنگی، عاطفی و ... بر می‌گردد. باید به نکته مهم مقبولیّت در جامعه درباره‏ی طرح تفکیک جنسیّتی توجه داشت...
دیدگاه‏های تعدادی از دانشگاهیان درباره‏ی طرح تفکیک جنسیتی
در اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها به دلیل حساسیّت آن، ابتدا باید بررسی‌های لازم در مسایل مختلف فرهنگی صورت گیرد، زیرا این امر به جنبه‌های فرهنگی، عاطفی و ... بر می‌گردد. باید به نکته مهم مقبولیّت در جامعه درباره‏ی طرح تفکیک جنسیّتی توجه داشت و نباید با این موضوع سطحی برخورد کرد.
اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها نشان دهنده‌ی عمق نگاه و ژرف اندیشی مسؤولین ذی ربط و نخبگان کشور می‌باشد اما باید به این نکته توجه داشت که به طور حتم اجرای هر طرحی ابتدا نیاز به مقدمه چینی و زیرسازی‌های مورد نیاز خود را دارد که کم توجهی به این مسأله نه تنها نتیجه‌ی مطلوب را حاصل نمی‌کند بلکه مشکلات جدیدتری را برای جامعه به وجود می‌آورد. بر این اساس سایت برهان برآن شد تا در خصوص بررسی بایدها و نبایدهای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها نظرات اساتید و کارشناسان را که در مصاحبه‌ای جمع آوری شده به صورت مقاله‌ای واحد در اختیار خوانندگان خود قرار دهد:
برای اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها به دلیل حساسیّت آن ابتدا باید بررسی‌های لازم در زمینه‌ها و مسایل مختلف فرهنگی صورت گیرد زیرا این امر به جنبه‌های فرهنگی، عاطفی، مذهبی و .... بر می‌گردد. در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که طرح تفکیک جنسیّتی باید از مقبولیّت لازم برخوردار باشد و جامعه آمادگی پذیرش این طرح را داشته باشد پس ابتدا باید زمینه‌های فرهنگی را در جامعه ایجاد کرد زیرا اگر جوان ما زمینه‌های فکری الزام این طرح را نداند، نمی‌تواند آن را بپذیرد و در عمل طرح نیز به اجرا در نخواهد آمد.
می‌توان گفت برای شناساندن این طرح به دانش‌جویان و جوانان؛ رسانه، حوزه، دانشگاه و .... همگی به یک اندازه وظیفه دارند و در حقیقت باید زمینه‌های فرهنگی اجرایی شدن این طرح را آماده سازند. در واقع این طرح نباید در حد بخشنامه و دستور باشد زیرا به این طریق به هیچ عنوان به اجرا در نخواهد آمد. نباید با طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها سطحی برخورد کرد زیرا به این طریق هرگز موفق نخواهیم شد و این امر نیازمند اقدام‌های ریشه‌ای است تا بتوان از آن نتیجه‌ی مطلوب را گرفت مانند این‌که ما باید در کنار اجرای این طرح در دانشگاه‌ها و بین جوانان، الگوی مناسب پوششی و ... را در اختیار و دسترس آنان قرار دهیم تا ابتدا جوان ما بتواند در خانواده و جامعه خود را بازسازی کند و سپس در مرحله‌ی بعدی در دانشگاه به آن‌چه که دین دستور داده است، عمل نماید.
مسأله‌ی بسیار حایز اهمیت در اجرای این طرح این مطلب است که ابتدا زیرسازی‌های لازم انجام شود تا بتوانیم مطلوب را به دست بیاوریم و این زیرسازی‌ها به این دلیل است که فردی که در گذشته مقیّد به مبانی اسلامی بوده، اکنون نیز است اما افرادی هستند که حجاب مناسبی ندارند اما نماز می‌خوانند؛ می‌توان گفت ساختن اعتقاد‌ها و شناسایی فلسفه‌ی عفاف و حجاب به این افراد همان زیرسازی‌های اعتقادی است که در راستای آن به عفاف عمومی دست پیدا می‌کنیم.
برای به تحقق رسیدن این امر ابتدا رسانه، فضای فرهنگی و خانواده باید مبانی اعتقادی را به جوان بیاموزند به این دلیل که اجرای این طرح در دانشگاه‌ها یک تکلیف دینی- مذهبی است که در درون جامعه نهفته است و باید به صورت هم‌گرا دنبال شود. به هر حال باید در نظر داشته باشیم که هیچ طرحی صد در صد نیست و به طور حتم معایب و مزایای مختلفی را درون خود دارد که باید جنبه‌های مختلف آن بررسی شود اما طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها نباید دیدگاه مخالف داشته باشد زیرا اگر در مورد آن مطالعه و تحقیق شود می‌تواند به یک دستور دینی مبدل شده و ما را به این باور برساند که این طرح در جامعه‌ی ما الزام‌آور است. در حقیقت باید اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها را یک حکم الهی بدانیم و جز واجبات دینی تلقی کنیم و تنها به این وسیله است که جوانان می‌توانند راحت‌تر آن را بپذیرند.
در اجرای این طرح در جامعه به خصوص دانشگاه‌ها نباید به زن و مرد بودن توجه کرد زیرا اجرای عفاف مختص تمامی اقشار است و شاید بتوان گفت همان‌طور که نماز برای همه واجب است داشتن و بهره‌بردن از عفاف و حجاب نیز برای همگان مطرح می‌شود. در واقع باید به سمتی پیش برویم که خودمان الگوی مناسبی را برای جوانانمان در دانشگاه‌ها مشخص کنیم. همان‌طور که بعد از انقلاب اسلامی ایران مدارس در دوره‌های مختلف تفکیک جنسیّتی شد باید الگویی هم برای دانشگاه‌ها ارایه دهیم تا موفقیّتی و پیشرفت تحصیلی را که در این راستا مشاهده کردیم به دانشگاه‌ها نیز بکشد.
با اجرای طرح جداسازی مدارس دختران و پسران در آن زمان، کسی به این روند اعتراض نکرد و ما می‌توانیم مطابق با الگوی انقلابی و اسلامی خودمان در دانشگاه نیز عمل کنیم اما نه در مقاطع دکترا و ارشد زیرا در آن زمان جوانان به بلوغ و رشد فکری رسیده‌اند و بیش‌تر آنان متأهل هستند و جاذبیّت‌های جنسی در الویّت‌های پایین‌تری برای آنان قرار دارد؛ ما می‌توانیم اجرای این طرح را به مقاطع کارشناسی و آن هم در ترم‌های ابتدایی و سال اول به اجرا در بیاوریم.
همان‌طور که در ترم اول دانشگاه در دوره‌ی کارشناسی اجازه‌ی انتخاب واحد به دانش‌جویان داده نمی‌شود باید میزان حضور و نحوه‌ی برگزاری کلاس‌های آنان نیز مورد نظارت قرار گیرد به گونه‌ای که دانش‌جو بیش‌تر از دو روز در دانشگاه رفت و آمد نداشته باشد و این بهترین زمان است که به طور آهسته فرد را از لحاظ زمینه‌های فکری و روان‌شناسی و ... آماده‌ی رؤیارویی با جنس مخالف کنیم.
پس در پایان به این نتیجه می‌رسیم که طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها با در نظر گرفتن ملاحظاتی که گفته شد هر چه در مقاطع پایین‌تر باشد بهترین بهره را از آن می‌بریم.
 
امین فتحی عضو هیأت علمی و استاد دانشگاه محقق اردبیلی:
در نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها کمیته‏ای متشکل از استادان دانشگاهی راه اندازی شده است که بر اساس آن جلسات هم اندیشی را تحت نظر شورای راهبردی برگزار می‌کنند. اگر بخواهیم لزوم تفکیک جنسیّتی را در دانشگاه‌ها از منظر جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و اسلامی بررسی کنیم باید عنوان کنیم که تاکنون زمینه‌های لازم آن در دانشگاه‌ها فراهم نشده است، از این رو نباید به یک باره حساسیّت‌ها را نسبت به این مسأله برانگیزیم و در واقع اجرای طرح در دانشگاه‌ها باید به طور آهسته پیش برود.
با توجه به این که ما به جوان خود نیاموختیم که در مواجه با جنس مخالف چگونه رفتار کند، وارد فضایی آزاد مانند دانشگاه می‌شود و در این زمان است که ما قصد داریم جوانان را که در اوج احساسات قرار گرفته‌اند بدون برنامه‌ریزی از یک‌دیگر تفکیک کنیم. متأسفانه از لحاظ تربیت آموزه‌های دینی و اسلامی دانش آموزان و دانش‌جویان نه در وضعیت ایده آل و نه مطلوب هستند که با این حساب در برهه‌ی زمانی کنونی چاره‌ای جز پذیرش واقعیّت نداریم اما باید این واکسینه‌ی تربیتی که همان زمینه‌سازی فکری نسبت به تفکیک جنسیّتی است را از دوران دبیرستان آغاز کنیم. نباید فریب جنگ تبلیغاتی آنان را خورد زیرا اگر الگویی که از سوی آنان ارایه می‌شود با آموزه‌های دینی ما مغایر باشد باید با همان ابزاری که به جنگ ما آمده‌اند به خصوص در فضای مجازی و اینترنت با آنان مبارزه کرد.
زمینه سازی اسلامی شدن دانشگاه‌ها یکی از منویات مقام معظم رهبری است. ایشان چندین سال است که بر این مسأله تأکید می‌کنند تا دانشگاه‌ها هر چه سریع‌تر به سوی اسلامی سازی پیش بروند اما باید این قضیه به طور مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب بررسی شود زیرا اگر این گونه عمل نگردد این تصمیم نمی‌تواند به طور کاربردی اجرایی شود.
 
سید جواد ساداتی نژاد، رییس دانشگاه کاشان :
نظام آموزشی تک جنسیّتی کهن ایرانی مشاهیر بسیاری به دنیا، تقدیم کرده است. ما در کشور خود نظام آموزشی بومی داشتیم که به صورت تک جنسیّتی اداره می‌شد. «غیاث‌الدین جمشید کاشانی»، «فیض کاشانی»، «ملاحبیب الله شریف»، «ابوعلی سینا» و «جابربن حیان» از جمله نوبلیست‌های قدیمی و مشاهیری هستند که نظام آموزشی تک جنسیّتی ایرانی آن‌ها را به جامعه‌ی علم و دانش تقدیم کرده است. هر کشوری نظام آموزشی‌ای بر پایه‌ی عرف، تاریخ و مکتب خود دارد و دانشگاه‌ها بر پایه‌ی اصالت‌های یک جامعه شکل می‌گیرند.
در واقع الگوی دانشگاه‌های کنونی در زمان پهلوی از دانشگاه‌های غربی گرفته شده است، این نظام با اصالت‌های دینی و فرهنگی ما هم‌خوانی ندارد و نتیجه‌اش همین شد که ما هم اکنون مشاهیر و نوبلیستی در علم نداریم.
ما باید اصالت‌های نظام آموزشی خود را حفظ کنیم و نظام آموزشی جدیدی ابداع کنیم که هم نوین باشد و هم با دین، عرف، اجتماع و فرهنگ مان هم‌خوانی داشته باشد. جامعه‌ی ما با هیچ جامعه‌ی دیگری قابل مقایسه نیست.
دانشگاه‌های تک جنسیّتی از این لحاظ با اصالت‌های قومی، فرهنگی، دینی و اجتماعی ما هم‌خوانی دارند که سبب رشد شتابان در عرصه‌ی علم و فن‌آوری می‌شوند. این بحث اصلاً سیاسی و احساسی نیست و تمامی دانشگاهیان و مسؤولان می‌بایست با این موضوع که به آینده و پیشرفت مملکت مرتبط است منطقی و عقلانی برخورد کنند تا زمینه‌ی جهش بزرگ در عرصه‌ی علمی کشور فراهم گردد.
مسؤولان باید با نگاهی خردمندانه و علمی این طرح را در فضای دانشگاه‌ها محقق سازند و تنها در یک فضای آرام و به دور از هر گونه تشویش و مسایل انحرافی است که دانش‌جویان می‌توانند از نظر فرهنگی، علمی و آکادمیک، پیشرفت نمایند.
 
منبع : borhan.ir

ارسال نظرات و دیدگاه های شما

توجه:

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود پرتال تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.
• نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد.
• نظراتی که شامل سئوال شرعی یا نتایج مسابقات باشد منتشر نخواهد شد. ( از فرم تماس با ما استفاده فرمایید)
• نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
• متن نظر شما می بایست حداکثر 1024 کاراکتر باشد.